Lokale użytkowe cieszą dużym zainteresowaniem. W niektórych miastach konieczne są nawet zapisy na wybrane nieruchomości, zwłaszcza gdy mieszczą się one w zabytkowej kamienicy w centrum miasta. Jednak wówczas cena za metr kwadratowy lokalu na sprzedaż może przekroczyć 10 tys. zł. W Oplu zainteresowanie jest trochę mniejsze niż np. w Warszawie czy Gdańsku, ale powierzchnie handlowe to bardzo popularne nieruchomości. Zainteresowaniem cieszą się zarówno wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy poszukują najczęściej lokali na wynajem oraz wśród inwestorów, którzy kupując nieruchomość użytkową planują kolejną inwestycję.
Powierzchnie handlowe niezbędne są do prowadzenia każdej działalności – sklepu, apteki czy restauracji – dlatego cały czas przygotowane są kolejne lokale. Już na etapie projektowania budynku do dewelopera zgłaszają się najemcy, który chcą dopasować daną powierzchnię do określonej działalności. Aranżacja oraz rozmieszczenie w lokalu usługowym ma bardzo duże znaczenie dla całej inwestycji. Jednak powierzchnie handlowe w popularnych centrach handlowych cieszą się powodzenie bez względu na wielkość. Największy popyt mają jednak te od 50 do 150 metrów kwadratowych.
Sukces punktu usługowego w dużej mierze zależny jest od lokalizacji. Zarówno sklep, jak i restauracja musi znajdować się w ruchliwym miejscu, bo to zwiększa szanse na klientów. Lokalizacja nie jest bez znaczenia także w przypadku lokalu biurowego. Prestiżowa dzielnica, dobrze skomunikowana z innymi punktami miasta buduje markę naszej firmy. W Opolu takim miejscem jest centrum miasta, m.in. ulica Reymonta. Miesięczny koszt najmu lokalu użytkowego do 100 metrów kwadratowych na opolskim Śródmieściu waha się od niecałego tysiąca złotych do nawet 3000 zł miesięcznie. Potencjalnych nabywców nieruchomości użytkowych interesuje również standard lokalu. Konieczność przeprowadzenia remontu można mocno obniżyć cenę, dlatego lokal po remoncie jest bardziej atrakcyjny, bo pozwala od razu rozpocząć daną działalność gospodarczą.