Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Kupując działkę, na której ma być wybudowany dom, trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Mając stuprocentową pewność, że jest to odpowiednia działka budowlana można przystąpić do realizacji inwestycji, która jest jedną z najważniejszych w życiu. Na co zatem trzeba uważać przy kupnie ziemi? Poniżej kilka informacji, które należy zapamiętać, by uniknąć nieprzyjemności po zakupie działki nieprzygotowanej do budowy domu. A takie sytuacje niestety nadal się zdarzają.

Po pierwsze – pofałdowana działka wymagać będzie wyrównania. Taka działka na sprzedaż zazwyczaj jest tańsza, ale wymaga przeznaczenia dodatkowych środków na przygotowanie terenu do budowy. Nierówności oraz nieregularny kształt utrudniają planowanie budowy. Poza tym bardzo ważny jest poziom wód gruntowych, jeżeli przekracza ogólne normy, dom wybudowany w tym miejscu może podchodzić wilgocią.

działka pod dom w opolu

Kolejny aspekt to doprowadzenie mediów do działki – ich brak na pewno znacząco opóźni budowę. Oczywiście, działka uzbrojona jest droższa, ale nie trzeba już się martwić o szereg formalności. Oszczędzamy również czas. Jeżeli do działki nie jest doprowadzona kanalizacja, może to oznaczać konieczność budowy szamba, co generuje niemałe koszty. Wtedy korzystniej będzie wybrać grunty rolne i przygotować działkę pod budowę domu od samego początku. W Opolu średnio za działkę o powierzchni około 80 metrów kwadratowych trzeba zapłacić 176 złotych za metr.

Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu dostępności do drogi publicznej, bo bez dojazdu wręcz niemożliwe będzie zrealizowanie budowy. Ponadto nasz teren inwestycyjny zostanie skontrolowany również przez bank, który przed przyznaniem kredytu zweryfikuje rodzaj działki oraz księgę wieczystą danego terenu. Niezbędne do uzyskania pożyczki bankowej są dokumenty planu zagospodarowania przestrzennego, które będą potwierdzeniem przeznaczenie danej działki pod zabudowę mieszkaniową. Dopiero posiadając komplet dokumentów można mieć nadzieję na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz