Co przyniesie renowacja Okrąglaka?

Znana w całym Opolu hala widowiskowo-sportowa Okrąglak przechodzi poważna renowację. Budynek ma być całkowicie zmieniony, ale z zachowaniem charakterystycznej półokrągłej kopuły dachowej. Modernizacja ma zająć około dwóch lat, a jej koszt szacowany jest na przeszło 30 mln złotych. W pierwszym etapie przebudowy Okrąglaka zniknie zniszczone poszycie dachu. Budynek zostanie rozebrany aż do konstrukcji stalowej, która musi być odpowiednio wzmocniona.

Inwestor zamierza pozostawić charakterystyczny styl budowli, hala będzie jednak nowocześniejsza i większa. Jednorazowo na trybunach zasiąść będzie mogło nawet 3,5 tys. osób, to ponad tysiąc więcej niż było dotychczas. W planach inwestycji jest także budowa nowych parkingów i dróg dojazdowych do hali. W Okrąglaku trenować będą mogli siatkarze, szczypiorniści, koszykarze oraz badmintoniści. Lepsza akustyka ma umożliwić organizację koncertów oraz spotkań kulturalnych i wystaw.

flickr.com,  inosak

flickr.com, inosak

Zauważalna zmianą dla mieszkańców Opola na pewno będzie kształt halowej areny z okrągłej na prostokątną. W całym budynku zostaną wydzielone strefy dla kibiców, zawodników i dziennikarzy. Powstaną również nowe szatnie i magazyny. Wszystko to ma przyczynić się do zwiększenia zainteresowania opolskim obiektem, w którym mają odbywać się międzynarodowe widowiska sportowe. Z szacunków magistratu wynikało, iż lepiej jest remontować istniejącą już halę, niż budować nową, dlatego też ogłoszono przetarg na rozbudowę obiektu.

Okrąglak wymagał renowacji od dłuższego czasu ze względu na bardzo zły stan techniczny i przestarzałe systemy. Hala widowiskowo-sportowa działa nieprzerwanie od 1968 roku. Budynek został zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda oraz konstruktora Władysława Feifereka. Nic więc dziwnego, że stała się jedną z wizytówek miasta, dlatego kształt bryły Okrąglaka nie zostanie zmieniony i nawiązywać będzie do dawnej, chlubnej historii obiektu. W Opolu bowiem organizowano np. eliminacje do mistrzostw świata kobiet w siatkówce oraz wystawy zwierząt domowych z całego świata.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz