Więcej mieszkań objętych programem MDM?

Niewykluczone, że rząd zmieni zapisy ustawy o dopłatach, dając możliwość skorzystania z dodatku również przy zakupie mieszkań spółdzielczych. Do tej pory w ramach programu „mieszkanie dla młodych” kupowano najczęściej nowe trzypokojowe mieszkania w Opolu. Po zmianach rodziny z większą liczbą dzieci będą miały większe możliwości na nabycia wymarzonej nieruchomości.

W całej Polsce ponad 14 tys. osób było zainteresowanych skorzystaniem z programu MDM. Na samej Opolszczyźnie złożono niecałe 150 wniosków o przyznanie kredytu z dofinansowaniem. Od przyszłego roku można spodziewać się większego zainteresowania, bo wniosek będzie mógł dotyczyć także mieszkań spółdzielczych, które powstają głównie po to, by budować spółdzielczą społeczność. Dotychczas takie dwupokojowe mieszkania w Opolu nie spełniały zasad programu MDM, ponieważ wyceniano je dopiero po oddaniu do użytku. A wniosku do banku nie można złożyć, jeżeli cena mieszkania nie jest znana.

Co ważne, dofinansowanie na wkład własny od 2015 roku przyznawane będzie też na adaptację nieużywanych pomieszczeń na nowe mieszkania. Dzięki temu będzie można mieć tanie mieszkanie w dogodnym miejscu. Wiek ubiegającego się o dotację z programu pozostanie ten sam, czyli maksymalnie 35 lat. Bardzo istotną zmianą jest rozszerzenie grona żyrantów na osoby niespokrewnione . Poza tym wyższa będzie kwota dofinansowania dla rodzin z dwojgiem dzieci, bo wyniesie 20 procent. Rodziny z trojgiem dzieci otrzymają już 25 procent oraz możliwość zadeklarowania większego metrażu, nawet 65 metrów kwadratowych, co sprawi że kawalerki w Opolu nie będą kupowane przez wielkodzietne rodziny.

umowa mieszkanie

Jednak kwestia, która najczęściej uniemożliwia zakup mieszkania, czyli limity cenowe, nie zmieni się. Wskaźnik ustalane będą na podstawie danych GUS, co oznacza bardzo zaniżone kwoty. Nie ma mowy o zakupie apartamentu w Opolu, czy nawet małego mieszkanka w centrum, bo za metr kwadratowy maksymalnie można zapłacić niecałe 4 tys. złotych, a średnia cena u dewelopera jest przynajmniej o kilkaset złotych wyższa.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz