Wieża Piastowska w Opolu jest pozostałością po Zamku Piastowskim, rozebranym na początku lat 30-tych XX wieku. Znajduje się ona na Wyspie Pasiece. Jest najstarszym z zabytków Opola i symbolem tego miasta.
Została zbudowana około 1300 roku, w czasie rządów księcia Bolka I Opolskiego. Wzniesiono ją jako stołp (wieża ostatecznej obrony) zamku książęcego księcia Kazimierza I opolskiego. Stanowiła wówczas ogromną i nowoczesną budowlę z cegły. Jej hełm często się zmieniał. W 1957 roku nadbudowano wysoki na 11 metrów graniasty hełm (murowana iglica z wykutym w żelazie orłem piastowskim), dzięki czemu opolska Wieża Piastowska sięga obecnie 42 metrów wysokości. Postawiono ją na kamiennym fundamencie o głębokości 6 metrów. Szerokość murów w dolnej partii tej budowli dochodzi do 3 metrów. W wyniku nierównego osiadania fundamentów Wieża Piastowska w Opolu jest lekko przechylona (dziś odchylenie od pionu wynosi 1,5 stopnia).
Od połowy XVI wieku Zamek Piastowski w Opolu zaczął popadać w ruinę. W XX wieku (1928 r.) władze rejencji opolskiej podjęły decyzję o jego ostatecznym wyburzeniu. Ostry sprzeciw polskiego mieszczaństwa w Opolu oraz działaczy Związku Polaków w Niemczech ocaliły wieżę zamkową tego zabytku. Obecnie stoi ona przy nowym gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Jej pierwotna funkcja obronna nad siedzibą władz (dziś administracji rządowej) pozostała niezmieniona.
Stanowi jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce.
Przez wiele lat były przy niej prowadzone wykopaliska osad słowiańskich z X i XI wieku, które zostały odkryte przy budowie amfiteatru opolskiego, znajdującego się blisko wieży.
Wieża Piastowska w Opolu udostępniana jest zwiedzającym od wtorku do niedzieli (również w święta) w godzinach: 10.00-13.00 i 14.00-17.00.