Zoo w Opolu

Ogród zoologiczny w Opolu mieści się na Wyspie Bolko i zajmuje obszar 20 ha. Jest drugim pod względem wielkości zoo na Górnym Śląsku. Wpisano go do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Znajduje się w nim ponad 1000 zwierząt należących do 227 gatunków. Przy ogrodzie działa Towarzystwo Przyjaciół Opolskiego Zoo.

Jego historia zaczęła się w 1936 roku. Wtedy to w budynkach gospodarskich powstał prywatny zwierzyniec. Główną atrakcją tej ówczesnej placówki były ekspozycje ptaków: egzotycznych (papug, flamingów, pelikanów) oraz rodzimych (czapli siwej, bociana białego). Gatunki ciepłolubne zamieszkiwały ptaszarnie, pozostałe – ogrodzone stawy i wolierę. Zwierzyniec zbudowano na powierzchni 1 ha i był drugim takim obiektem na Górnym Śląsku. W 1937 roku wzbogacono go o wiele różnych gatunków zwierząt. Przed wojną znajdowały się tu nie tylko ptaki, ale i inne zwierzęta egzotyczne, np. małpy afrykańskie czy antylopy. Z krajowych ssaków można tu było zobaczyć m.in. dziki i jelenie. Na terenie opolskiego ogrodu zoologicznego istniała również wykwintna restauracja.

Podczas II wojny światowej zoo w Opolu zostało całkowicie zniszczone. W 1952 roku zawiązał się Komitet Odbudowy Zwierzyńca. Dzięki jego działaniom ogród zoologiczny został ponownie otwarty w lipcu 1953 roku.

Niestety powódź w 1997 roku po raz drugi zdewastowała opolskie zoo. Jego odbudowa zaczęła się rok później i trwa do dziś. Dzięki wybudowanym w ostatnich latach budynkom, stało się jednym z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w kraju.

Opolski ogród ma wiele sukcesów hodowlanych na swoim koncie. W latach 50-tych XX wieku jako pierwszy w Polsce rozmnożył niedźwiedzie himalajskie oraz walabie Benetta. Obecnie regularnie rozmnaża liczne gatunki chronione, takie jak: adaks, niala grzywiasta, żyrafa Rothschilda, jaguar, tapir anta, hipopotam karłowaty, gibon białoręki, lemur katta, siamang, tamaryna białoczuba, poturu, oryks szablorogi, wilk grzywiasty, tygrys syberyjski, serwal czy wikunia.

W ofercie ogrodu zoologicznego w Opolu są: zajęcia dydaktyczne, place zabaw dla dzieci oraz możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami w dziecięcym Mini Zoo.

 

Zoo w Opolu zaprasza zwiedzających przez cały rok w godzinach:

  • od 1 maja 10:00-18:00,
  • od 1 października 9:00-16:00,
  • od 1 grudnia 9:00-15:00,
  • od 1 marca 9:00-16:00.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz